Znano je, da je bilo v zgodbah o Črnem lesu govora o nezakonitem ravnanju podjetnice Lajhove, ki je hotel preuredila v dom starostnikov, in celo o sumljivih smrtih nekaterih varovancev ter okoriščanju z njihovo zapuščino. Utemeljenost suma, da bi šlo za kazniva dejanja povzročitve smrti zaradi malomarnosti, zanemarjanja slabotnega varovanca in izdajanja lažnih zdravniških spričeval, so preverjali tudi kriminalisti. Vendar je tožilstvo naposled vložilo le eno tožbo, in sicer zaradi zlorabe zaupanja starostnika, pa še ta se je končala z oprostitvijo.

Sodnica Doris Jarc je včeraj najprej poskušala stranki poravnati, a neuspešno. Tožničin pooblaščenec, odvetnik Daniel Planinšec, je nato poudaril, da zapisa Dober dan, Črni les in Bližnjica v nebesa pomenita grobo kršitev novinarske etike in da je edina sankcija, ki v takih primerih lahko strezni medije, visoka odškodnina. Po njegovem mnenju je pisanje ustvarilo v javnosti vtis, da je Lajhova skrbela za hitro umiranje starostnikov, in po drugi strani, da so nekateri sorodniki svoje bližnje nastanili v Črnem lesu le zato, da se jih hitro znebijo in za njimi dedujejo.

Medtem ko je pooblaščenec Dela Revij, odvetnik Dean Gončin, predlagal le zaslišanje novinarke Maje Lupša, je imel Planinšec več predlogov - med drugim naj zaslišijo tožničino osebno zdravnico. Ta naj bi povedala, da je bila tožnica pred afero zdrava, zdaj pa je, kot se je izrazil pooblaščenec, v groznem zdravstvenem stanju. Glede tega je predlagal, naj v zadevo vključijo izvedenca psihiatra in kardiologa, ki bosta ugotovila "vzročno zvezo med pisanjem tožene stranke in zdravstvenimi težavami tožnice". Planinšec bi tudi rad, da sodišče priskrbi tožilski spis, ki se nanaša na domnevno malomarno zdravljenje v Črnem lesu. Pooblaščenec je poudaril, da Lajhova glede tega ni bila nikoli v kazenskem postopku. In še, da je izvedenec Jože Balažic takrat ugotovil, da sta bila zdravljenje in oskrba v domu kakovostna, brez ene same nepravilnosti.

Sojenje bodo z zaslišanjem Lajhove nadaljevali 7. julija.