Vlaga v stanovanjskih hišah pogosto povzroča velike težave, ki lastnika postavijo pred vprašanje, kako jih odpraviti. Ena izmed rešitev, ki jih ponuja podjetje Jub, je nov sistem Jubosan WTA, ki poskrbi, da je prej vlažen in napol razpadel zid po sanaciji lep, predvsem pa da se soli, ki se prebijejo skozi zid, ne naplavljajo več na površino zidu. S tem se trajnost zidu in fasade bistveno podaljša.

Stanje objekta

Sanacija

Številni fasaderji se zanesejo na svoje znanje, a zadnja leta vse bolj sodelujejo s proizvajalci. Tako sodelovanje vzpostavlja tudi Jub in tako si je objekt ogledala njegova vodja prodajnega območja Damjana Bradač. Na podlagi izmer in ugotovljenega stanja je predlagala sistem obnove spodnjega prizadetega sloja v višini enega metra od tal z novim trikomponentnim sanirnim sistemom Jubosan WTA, za preostali del fasade pa preplastitev celotne površine z Nivelinom D vključno z armirno mrežo ter ponovni fini nanos pred pleskanjem. Skladno s predlogom naj bi temu sledilo še pleskanje z Revitalcolorjem AG, ki je mikroarmirana akrilna fasadna barva, primerna za barvanje čvrstih in bolj grobih ometanih fasadnih površin ter fasadnih površin, na katerih so vidne lasaste razpoke (do 0,3 mm).

Izvajalci SFA – VDI so najprej v celoti odstranili stari poškodovani omet, nato pa se je stena sušila dober mesec. Do globine približno enega do dveh centimetrov so očistili tudi fuge med zidaki oziroma kamnitimi bloki. Dan pred vgradnjo Jubosan W110 je bilo treba podlago temeljito navlažiti.

Jubova kontrola

Sistem je sestavljen iz sanirnega obrizga Jubosan W110, podložnega sanirnega ometa WTA Jubosan W120 in sanirnega ometa WTA Jubosan W130. Sestavine komponent Jubosana W ter tehnologija mešanja in vgradnje omogočajo, da se v materiale, ki so sestavni del sistema Jubosana W, vnese precejšna količina velikih por. Zaradi take poroznosti v vodi prisotne soli ostajajo v sistemu in ne migrirajo proti površini zidu. Sestavine ometa se nanašajo postopno, in sicer najprej obrizg, nato podložni sanirni omet, ki se ga lahko namesti že dan po obrizgu, čas njegovega sušenja pa je sedem dni za centimeter debeline, na koncu pa še sanirni omet. Tudi tega je treba pred nanašanjem finega ometa sušiti sedem dni za centimeter debeline nanosa. Po končni obdelavi s finim ometom je vsekakor nujna uporaba paropropustne fasadne barve, Jupolovi strokovnjaki pa priporočajo tudi uporabo notranje paropropustne barve.

Jupolovo sodelovanje pri bolj zahtevnih izvedbah se ne konča pri svetovanju in prodaji, ampak so njegovi strokovnjaki objekt obiskali tudi med izvedbo sanacijskih del. Deloma zato, ker se zavedajo pomena kakovostne izvedbe, deloma pa zaradi kontrole novega sistema, ki bo moral na fasadi stoletne hiše pokazati vso svojo vrednost.

Galično modra

In morda še polovična šala. Ko je Damjana Bradač lastnika vprašala, kakšno barvo bo izbral, je ta dejal, da galično modro. Gospa je bila nekaj časa modro tiho, potem pa le vprašala, če je prepričan, da bo ta barva primerna za staro kmečko hišo. Seveda bo, kajti star objekt je bil pred prvo sanacijo medlo modre barve – ker je bil barvan z galico. Vseeno pa ni strahu in bo hiša bo tudi v novi preobleki odeta v lešnikovo barvo, simsi in obrobe okoli oken pa bodo beli. Taki, kot so bili na hiši pred obnovo ... (hh)