Večji del očitkov se nanaša na moje komentiranje podatkov tujih raziskav. Ob pregledovanju mnogih raziskav (ne le tistih, ki sem jih navajala) se lahko z dr. Kuharjem deloma strinjam, in sicer v tem, da na osnovi teh podatkov težko sklepamo, kakšna je povprečna dolžina istospolnih partnerskih zvez. Tega pravzaprav nisem poskušala sklepati (na to neutemeljeno namigujete že ves čas naše polemike), ker me povprečje v osnovi ne zanima. Že nekaj časa pa vztrajno iščem podatek, koliko istospolnih partnerstev traja vse življenje. Vseživljenjska zavezanost pa zame ima neko kredibilnost. Zasledila ga nisem v nobeni raziskavi, v tem smislu se mi je zdel še najbližji podatek, da več kot dvajset let v partnerstvu vztraja pet odstotkov istospolno usmerjenih posameznikov (drži, da se nanaša na trenutno stanje v raziskavi Gay and Lesbian Online Census 2003-2004). Zdi se mi presenetljiv, zato sem ga tudi navedla. Kakor vi, tudi jaz opažam, da je podatke o istospolnih skupnostih težko primerjati s podatki o zakonskih skupnostih, ker je skupna pomanjkljivost raziskav reprezentativnost vzorcev, ki so v pri istospolnih skupnostih mnogo manjši. Toda nekaj o slogu in načinu življenja istospolno usmerjenih posameznikov povedo tudi tovrstne raziskave. Če se s tem ne strinjate, pa bi morda od vas prej, kakor da vsak moj podatek dopolnjujete "od spredaj in zadaj", pričakovala, da boste slovenski javnosti postregli s kakšno reprezentativno longitudinalno raziskavo, iz katere bo razvidno, da so istospolne partnerske skupnosti vsaj toliko trajne, kakor zakonske skupnosti moža in žene. Tisti trenutek bom pač odstopila od trditve, da je prav trajnost šibka točka istospolnih skupnosti.

Mitja Blažič ugotavlja, da je število razvez zakonskih skupnosti visoko. O tem sem pisala že velikokrat. Otrokom gotovo ni lahko živeti z zobno ščetko na dveh koncih mesta. Vendar enostarševskih družin ne bi želela primerjati z istospolnimi skupnostmi, ker vloga očeta in matere vsaj v osnovi nista vprašljivi. Otrok ima oba.

Ranka Ivelja opozarja, da heteroseksualna partnerstva ne razpadejo "v veliki meri zaradi otrok, ki jih je v istospolnih partnerstvih razumljivo mnogo manj". Sama si ne bi upala trditi, da je tako v veliki meri, vendar za določen delež verjetno drži. Toda spoznanja družinske in zakonske terapije učijo, da otrok ne more rešiti razpadajočega odnosa, da to ni njegova vloga v družini, da to ni dobro zanj in da ne ostaja brez posledic. To, da bi otrok postal "terapevstsko sredstvo" za večjo stabilnost partnerskega odnosa, nikoli ne sme postati njegova vloga niti v istospolnih skupnostih. Zato upam, da te argumentacije nihče ne namerava prenesti v razpravo o izenačitvi istospolnih skupnosti z zakonsko ali zunajzakonsko skupnostjo. Otrok potrebuje starše, in ne starši otroka.

Naj se ob koncu te polemike skličem na moralni zakon, ki izhaja iz naravnega zakona. Partnerki ali partnerja svojo skupnost utemeljujeta na osnovi naravne privlačnost, ki ju je privedla v odnos. Toda njun odnos po naravni poti ne daje nikakršne, niti hipotetične možnosti, da bi postali/-a starši, vedno bosta potrebovali/-a "tretjega". Ob posvojitvi v skupnost moškega in ženske otrok ni prikrajšan za žensko in moško identifikacijo, pri posvojitvi v istospolno skupnost pa bi bil že v osnovi prikrajšan za moško-žensko dinamiko odnosa. Mislim, da je otrokovo najvišje dobro treba postaviti nad (lahko tudi zelo intenzivno in iskreno) željo istospolnega para po otrocih. Želja ne moremo kar tako spreminjati v pravice.

Dostojanstvo istospolno usmerjenega posameznika s tem ni v ničemer nespoštovano, je samo naravna posledica njegovih izbir in odločitev.

Dr. Kuharju bi se rada zahvalila še, ker je dopolnil in popravil moje podatke o ureditvi istospolnih partnerstev v evropskih državah v komentarju v Družini. Moj vir je bil vladni portal z informacijami o življenju v Evropski uniji, ki je bil nazadnje posodobljen avgusta 2008. Tudi sama sem poskušala že osvežiti uradne podatke z ugotavljanjem statusa po različnih državah, zato je vaša pregledna dopolnitev dobrodošla.

Barbara Kastelec, urednica Naše družine pri tedniku Družina