Le kdo bi to bolje vedel kot ona. A za celovito sliko je poskrbel Joe Biden, ki je decembra lani novinarjem med nekim letom podpredsedniškega letala Air Force Two odkrito razložil: "V dobrih starih časih, ko sem bil še senator, sem bil svoj človek. Kar koli zdaj rečem ali storim, je stvar (Obamove) administracije. Tega sem se končno naučil."

Bidnov izlet na spolzko predvolilno polje gejevskih pravic tudi zato ni bil spodrsljaj, ki bi zagrenil nedeljsko kosilo Baracku Obami. V Beli hiši je namreč že od petka krožil prepis njegovega intervjuja za NBC-jev Meet the Press, v katerem je bilo z rumenim flomastrom podčrtano, da ne nasprotuje homoseksualnim porokam, o katerih so pravkar odločali volilci v Severni Karolini (in jih zavrnili). In čeprav radi verjamemo, da politiki v ZDA ne morejo korigirati izrečenih izjav "on the record", nimamo v rokah nobenega argumenta, zakaj bi ameriškemu podpredsedniku z dobro naučeno položajno lekcijo takoj po začetku Obamove uradne volilne kampanje "ušla" neka izjava, ki jo je predsednik hranil za čas pred strankino konvencijo v začetku septembra, in to prav v Severni Karolini.

Nekoliko jeze zaradi Bidnove "samosvojosti" je že bilo treba pokazati, sicer bi bilo vse skupaj le slabo režiran uvod v nekaj pomembnih gejevsko obarvanih donatorskih srečanj, med njimi sinočnje v domovanju igralca Georgea Clooneyja v Los Angelesu, kjer je 40.000 dolarjev vredno "vstopnico" za večerjo plačalo kar nekaj odmevnih hollywoodskih podpornikov gejevskih porok. Predviden donatorski izkupiček je okoli 15 milijonov dolarjev - poleg 150 gostov so ga krepili še številni mali donatorji, ki jim je bila ponujena svojevrstna loterija za sedež na večerji - kar presega vsoto, ki jo je za zdaj mesečno uspelo zbrati Obamovemu republikanskemu tekmecu Mittu Romneyju. "Do zdaj sem se obotavljal glede istospolnih porok, misleč, da je civilna zveza dovolj, zdaj pa sem osebno stopil korak naprej in menim, da je prav, če se (ti pari) lahko poročijo," je v sredo medijsko spraševanje, kakšno je njegovo dejansko stališče do gejevskih porok, prekinil Obama in s tem na široko odprl denarnice in si pridobil podporo morda politično še pomembnejše donatorske konference, ki jo v New Yorku organizirajo njegovi istospolni in latino privrženci in se je bo udeležil prihodnji teden, potem ko bo prejel priznanje organizacije Freedom to Marry, ameriškega gibanja za pravico do istospolnih porok.

Prej skrbno izdelan scenarij kot podpredsednikov lapsus torej. Kar pa ne zmanjšuje daljnosežnosti Obamove jasne opredelitve glede gejevskih porok v državi, v kateri je prepovedana v kar 29 zveznih enotah, washingtonska administracija pa se je opredeljevanju o njih vztrajno izogibala. Poprejšnji demokratski predsednik Bill Clinton celo s podpisom zakona v obrambo raznospolnih porok, katerega uveljavitev na sodiščih je lani preprečila Obamova vlada. Odprto ostaja vprašanje volilnega bumeranga - po anketah javnega mnenja so ZDA glede gejevskih porok razdeljene na pol, močno pa jim nasprotujejo v nekaterih za Obamo pomembnih "visečih" zveznih državah. A gre prvemu temnopoltemu ameriškemu predsedniku (pre)zgodnja jasna opredelitev v želji za drugi mandat prej v prid, saj Romney ostaja brez enega nevarnih hipnih populističnih orožij v volilni bitki.