Pri nas je to mogoče. Ne samo to, smo tudi edina država, v kateri ima opozicija "pravico", da z referendumom povozi kateri koli v parlamentu sprejeti zakon. To "pravico" SDS spretno unovčuje za to, da te referendumske kampanje z vsesplošnim napadom na aktualno oblast spreminja v predvolilne. Samo v tem mandatu je SDS sama ali pa tako, da se je prilepila na posamezne interesne skupine, ustavila pet v parlamentu sprejetih zakonov. In še tri bi zagotovo, če ji tega ne bi preprečilo ustavno sodišče. Toda pri nas se s tem, kje je napaka v sistemu, skoraj nihče ne ukvarja.

Tudi vsebina zakonov, o katerih se odloča na referendumu, ni bila v ospredju. Zlasti nasprotniki so se bolj kot z vsebino zakonov ukvarjali z vprašanjem, ali bo Pahorjeva vlada padla ali ne. Toda kot kaže, večjih sprememb od tega, da bo odšel kakšen minister, ne bo, kajti ključ do morebitnih večjih sprememb v svojih rokah držijo predsednik vlade in stranke socialnih demokratov Borut Pahor ter na koncu o predčasnih volitvah poslanci v parlamentu. Tem pa ni do predčasnih volitev. Te tudi Janezu Janši, ki bo po anketah sodeč zagotovo relativni zmagovalec volitev, ne ustrezajo preveč. Splača se mu počakati in leto dni do rednih volitev izrabiti za dodatne kritike "nesposobne tranzicijske levice" ter tako morda le priti do zmage z izidom "50 (odstotkov) plus". Ta bi mu namesto nepredvidljive in težavne koalicije prinesla skoraj absolutno "madžarsko" vladavino. Nam pa, kot se je v kampanji zoper novelo arhivskega zakona zareklo neučakanemu Janševemu podpredsedniku Zvonku Černaču, oblast, ki ne bo zapirala arhivov, ampak drugače misleče. Poleg tega se utegne v letu dni gospodarsko stanje v državi izboljšati, s čimer bi Janši padla žlica v med, tako kot mu je leta 2004. Seveda je pri tem nekaj tveganja, toda ko gre za politični poker, se je Janša do zdaj izkazal za mnogo boljšega kot Pahor.

SDS v kampanji ni imela nobenega trdnega argumenta proti pokojninski reformi. Njena čarobna paličica naj bi bila uvedba pokojninskega računa. Ampak, kaj zaboga milega naj počnem s pokojninskim računom, ki bi mi v vsakem trenutku kazal lepo penzijo, če pa denarja zanjo v pokojninski blagajni ni? Vsekakor je SDS s padcem reforme pridobila še nekaj dodatnega propagandnega razstreliva, vendar bi Janši najbrž bolj ustrezalo, če bi bila že zdaj pod streho. S tem bi si z vratu snel enega od mlinskih kamnov vladanja v bližnji prihodnosti. Janša bo moral isto ali podobno reformo sprejeti že po letu ali dveh na oblasti, kar mu ne bo tako težko. Zanjo bo glasovala tradicionalno ubogljiva vojska njegovih podpornikov in tudi opozicija, saj si najbrž ne more privoščiti, da bi nasprotovala nečemu, za kar je še leto prej trdila, da je neizogibna nujnost.

Reforma torej bo, razlika bo samo v tem, da je država za nič zapravila 6 milijonov evrov in da si bo Janša v očeh evropskih bankirjev zasluge zanjo pripisal sebi. Podobno je Janša vsaj enkrat že popolnoma obrnil jadra, ko je šlo za spremembo ustave o pokrajinah. In zmagal, čeprav pokrajin še danes nimamo.