Potem ko se poslanci v odboru za delo, družino in socialne zadeve v nekaj mesecih niso zmogli prebiti niti do tretjega člena družinskega zakonika, v katerem je zakonska zveza opredeljena kot skupnost dveh oseb, je postalo jasno, da politične volje, ki bi dejansko uresničila 14. člen ustave, ni. Na to smo opozorili že po lanski Paradi ponosa, na kateri smo od političnih obrazov ujeli v objektiv samo predsednico LDS in predsednika državnega zbora Pavla Gantarja. Ministra Ivana Svetlika, ki je tudi odgovoren za družinski zakonik, ni bilo, v več kot enoletnem obdobju pa smo zaman čakali tudi na izjavo Boruta Pahorja, s katero bi dal javnosti vedeti, kako pomemben je 14. člen ustave.

Vodilno vlogo v kampanji za družinski zakonik je zato prevzela civilna iniciativa za družino in zaščito otrok z blagoslovom katoliške cerkve. Na strežniku taiste cerkve je vzpostavila spletno stran, direktor zavoda pa je postal kar pater dr. Tadej Strehovec, sicer tajnik komisije za pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci. Po shodu, ki so ga s skupnimi močmi organizirali v bran tradicionalni družini, so sledili neutemeljeni in za lase privlečeni očitki, da skušajo istospolni aktivisti z delavnicami po osnovnih in srednjih šolah spreobrniti slovensko mladino, končalo pa se je s pravo elektronsko vojno, ko so pripadniki civilne iniciative s sporočili zatrpali spletne nabiralnike novinarjev, urednikov, poslancev, ministrov in drugih predsednikov.

Na isti dan, ko je informacijski pooblaščenec z odločbo zahteval umik elektronskih naslovov oseb, ki so jih obiskovalci omenjenega spletnega portala pozivali k umiku družinskega zakonika, so se na tajnem sestanku vodje poslanskih skupin koalicije zedinili s predstavniki ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, da je potrebna sprememba tretjega člena družinskega zakonika, pred katerim je lansko jesen zamrznil tudi matični odbor državnega zbora. Kakšno naključje! Če bo na koncu na vladni kompromis pristal tudi borec za tradicionalno družino Aleš Primc, bo to samo njegova zmaga in ne vladna.

Očitno je, da so vsi strokovno podprti argumenti, s katerimi je vlada pripravila prvotno različico družinskega zakonika, padli pod težo homofobnih izjav, pesti, granitnih kock in molotovke. Zdaj ne moremo več resno jemati niti besed, ki so jih nekateri politiki izrekli po homofobnem napadu na gejevskega aktivista pred ljubljanskim lokalom, ko so dejanje ostro obsodili. Dejstvo je, da prvotna oblika družinskega zakonika, ki jo poleg človekoljubnih iniciativ zdaj očitno podpira samo še stranka LDS, ne bi nikogar ogrozila in nikomur ne bi nič vzela. Še več, istospolne, ki se pri nas že dolgih 26 let borijo za izenačitev različnih življenjskih skupnosti, bi enakopravno in enakovredno vključila v družbo. Tako kot so to storile Nizozemska, Belgija, Kanada, Norveška, Islandija in pred kratkim celo tradicionalno katoliški Španija in Portugalska.