Tudi ta konec tedna se je travnik spremenil v jezero in novogradnjo bodo lahko oglaševali kot pritlično stanovanje z vgrajenim bazenom. Ampak nihče ne gradi na črno. Stroka je povedala, da ta travnik ni poplavno ogrožen, država je stroki prisluhnila in za gradnjo sredi jezera ni ovir!

Ta konec tedna smo lahko nazorno videli, da je Slovenija eno samo veliko pozidano labodje jezero. Po nekaterih podatkih je kar desetina države poplavno ogrožene. Pa naša država to sploh ve? Ne! Naša država ima izurjene in opremljene ljudi, ki nesebično pomagajo, ko sodržavljane poplavi. Nima pa niti najmanjšega pojma, kako bi poplave preprečila.

"Srečo smo imeli," je rekel župan Železnikov Mihael Prevc. Tri leta po katastrofi bi bili spet pod vodo, če ne bi poskrbeli za čiste in urejene struge. Sanacija po poplavah leta 2007 je bila predvidena za triletno obdobje. Zdaj se bo ta zavlekla do leta 2015. Država za Železnike že tri leta riše načrt poplavne varnosti. In ga bo še vsaj eno leto. In kar je najhuje, gre za enega najhitrejših tovrstnih postopkov v državi. Drugje se taki načrti rišejo od deset do petnajst let. Evropska unija namenja ogromne denarje za poplavno zaščito. A za črpanje denarja potrebuješ projekte, teh pa Slovenija nima. "Na tem področju je Slovenija kapitulirala," ugotavlja župan Železnikov.

Ključni načrti za gradnjo suhih zadrževalnikov za spodnjo Savinjsko dolino s Celjem in Laškim vred zamujajo že vsaj štiri leta. Okoljski minister Janez Kopač je leta 2003 obljubil, da bodo Savinjo obravnavali prednostno. Ministrski predsednik leta 2010 je obljubil, da bodo Savinjo obravnavali prednostno. Opazite podobnost? Laščani, ki jih je v zadnjih petih letih poplavilo trikrat, jo zagotovo. Saj vedo, da bi za sanacijo marijagraškega ovinka potrebovali dva milijona evrov, pa bi bili varni. Julija letos so jim po desetih letih moledovanj z ministrstva za okolje sporočili veselo novico, da so kupili že vsa zemljišča... Letos je na tem koncu za deset milijonov evrov škode.

Zaradi krčenja denarja so vodnogospodarska podjetja od poplav leta 2007 do danes uresničila petino sanacijskega programa urejanja vodotokov.

Država je ustanovila vodni sklad, v katerega se vsako leto nateče kakih 25 milijonov, denar pa naj bi porabili za investicije v vodno infrastrukturo. Polovico tega denarja gre za gradnjo hidroelektrarn. Na Gorenjskem so zadnjo investicijo, plačano iz vodnega sklada, opravili leta 2005.

Strokovnjaki so pred tremi leti opozarjali, da bi bilo pol Ljubljane pod vodo, če bi šla fronta deset kilometrov južneje. Ker ni zadrževalnika v sosednji občini. Konec tedna je bilo pol Ljubljane pod vodo...

Ko je okoljski minister Roko Žarnić obiskal Železnike, je najprej nahrulil župana, da je ob poti videl cel kup novih hiš na poplavnem območju. "Da se kaj takega ne dogaja več. Država pa potem plačuje škodo!" je bentil minister. Gradbena dovoljenja izdajajo upravne enote, ki sodijo pod državno upravo. Morda minister za okolje tega ni vedel. Tudi za pozidano labodje jezero je dovoljenje izdala država. Kaj je že rekel božji sin? Oprosti jim, saj ne vedo, kaj delajo. Pa imajo poplavljenci še dovolj volje za odpuščanje tistim, ki ne vedo, kaj delajo, pa bi morali?