General Albin Gutman je častnik brez časti. Bil je poveljnik vojske, ko se je Karl Erjavec šel svoje rabote okoli oklepnikov, in mu pri tem držal štango. Pa najbrž ne samo to. Verjetno Erjavec svojih zavržnih dejanj niti ne bi mogel izpeljati, če mu Gutman pri tem ne bi aktivno asistiral.

Ampak to so vprašanja etike in morale omenjenih gospodov. O kakšni etiki in morali pa pri njiju očitno ne moremo govoriti. Sicer Erjavec danes ne bi bil minister, ampak bi že ležal na smetišču politične zgodovine. Zadeva Patria je torej samo še pravno vprašanje. Tožilka Branka Zobec Hrastar je zoper Erjavca in Gutmana vložila obtožni predlog zaradi kaznivega dejanja nevestnega dela v službi. Kar je ob vsem znanem naravnost banalni očitek, ampak tako pač je. Ker Slovenija v svoji kazenski zakonodaji (namenoma?) posebej ne sankcionira kaznivih dejanj zoper javne finance. Kljub temu je preiskovalcem, tako policiji kot tožilki, treba čestitati, da so prišli prek vseh čeri in pasti, ki so jih nastavljali vplivni igralci slovenskega političnega podzemlja. Verjetno bo dokazovanje na sodišču še zelo zahtevno. Toda veliko je vredno že samo dejstvo, da se bo zaradi svojih dejanj na javnem položaju končno moral zagovarjati eden najvišjih slovenskih državnih funkcionarjev. In če bo obtožni predlog zdržal, bosta Erjavec in Gutman kaj kmalu dobesedno sedla na zatožno klop v okviru glavne obravnave.

To pa nikakor ne bi smel biti konec zadeve Patria. Krog osumljencev preostalih kaznivih dejanj je bistveno širši od Erjavca in Gutmana. V njem so nekateri pomembni vplivneži, na čelu z Janezom Janšo, takratnim predsednikom vlade, sledijo pa mu Jure Cekuta, Walter Wolf, Jože Zagožen… Spomnimo se, kako je bila ovirana preiskava zadeve Patria. Že na samem začetku so na policiji, še v času Janševe vladavine, za 15 mesecev "založili" obvestilo avstrijske policije, ki je poročala, da je zaradi oklepniškega posla v Sloveniji prišlo do sumljivih milijonskih denarnih odlivov iz Patrie. Slovenski organi so glede Patrie ključnih prvih 15 mesecev tiščali glavo v pesek. Upravičeno lahko domnevamo, da so osumljenci ta čas porabili za skrivanje dokazov. Kot kaže, je vendarle ostalo dovolj sledi, da imajo pomembni ljudje zdaj status osumljenca.

Pregon Erjavca in Gutmana je torej samo začetek procesnih postopkov v zadevi Patria. Krona preiskave ostajajo sumi koruptivnih kaznivih dejanj. Izkazalo se bo, ali so osumljenci v letih 2005 in 2006 v zameno za podkupnino dogajanje organizirali in dosegli, da je Patria dobila posel v Sloveniji. Kako je že rekel generalni direktor Patrie? Da so v Sloveniji poslovali v skladu z lokalnimi običaji. Kaj to pomeni, ni podrobneje pojasnil, je pa jasno, kaj je namigoval.

Danes ponavljamo, kot smo zapisali že pred letom dni ob sestavljanju Pahorjeve vlade: Karl Erjavec ne bi smel ponovno postati minister in javnega denarja mu ne bi smeli nikoli več zaupati. So what, bo najbrž spet rekel premier Borut Pahor. On vendar ni malenkosten. Pahor bi za ministra vzel še Boška Šrota, če bi ta bil predsednik stranke DeSUS.