Češ, zadane cilje sem dosegel, državo na mednarodni ravni in stranko (HDZ) na domači pripeljal na položaj, ki ni zanemarljiv, zdaj pa naj delo, na osnovi "moje tretje podaljšane faze", nadaljujejo drugi. Politiki se raje nekaj časa "sončijo" v svojih uspehih, kot da bi jih navajali kot razlog za svoj odhod sredi mandata.

V svojem poslovilnem nastopu je Sanader več skril kot razkril, zato je še bolj na stežaj odprl prostor ugibanjem o dejanskih razlogih za svoj nepričakovani odhod. Od tistih banalnih, da nekdo nekje razpolaga s posnetki Sanaderja s spuščenimi hlačami (kar bi v Italiji bila vrlina, če pomislimo na Berlusconija) in je raje šel, do tistih, da je Hrvaška zelo blizu hudi gospodarski in socialni krizi in je bolje oditi s slovesom dobrega in uspešnega vladarja kot z etiketo premierja, ki je državo spravil na boben. Medtem ko je Sanader novinarjem razlagal uspehe svoje vlade in stranke, so v saboru poslušali statistične podatke, ki napovedujejo več kot 8-odstotni padec proizvodnje, 15 milijard kun državnega dolga in ugotovitve, da so v državi prav vsi zategovali pasove razen vlade.

Ta se je kljub že leto dni trajajoči recesiji še naprej zadolževala za politično všečno gradnjo infrastrukture (avtoceste, most na Pelješac), ki dolgove mora vračati takoj, dobički pa bodo, če bodo, prišli šele čez leta. Denarja zmanjkuje za državne plače, zdravstvo in pokojnine, a tudi nov rebalans proračuna ne bo preprečil večje recesije, kot je vlada napovedovala pred nekaj tedni. Dogovor s sindikati, s katerim se je hvalil in s katerim je kupil socialni mir, je bil sklenjen v povsem drugačnih okoliščinah in bo kratke sape. Jeseni, ko bo znan verjetno precej skromnejši izkupiček od turizma, bodo razmere še bolj vroče.

Edino pri čemer je bil Sanader ob slovesu bolj konkreten, je bilo priznanje, da je na njegovo odločitev "delno vplival tudi zastoj pri hrvaških pogajanjih z EU, ki se v tem primeru ne obnaša v skladu z lastnimi standardi". Čas pa bo pokazal, ali je bil on sam pobudnik mehkejše linije in avtor predloga, da umaknejo sporne zemljevide in je pri tem trčil v še bolj trdo "domoljubno" jedro v HDZ, ali pa je kljub nekaterim željam po večji prožnosti vztrajal pri načelu "niti milimetra odstopa". Ne drži pa njegova trditev, da za seboj pušča pospravljeno dvorišče in močan HDZ. Preštevilne afere v državnih institucijah, ki so dodobra olajšale državni proračun, politični in gospodarski kriminal in razbohoteno podzemlje so samo del njegove negativne dediščine. Tudi HDZ, čeprav ga je po smrti Tuđmana prav Sanader obudil od mrtvih in prevetril, ni tako močan, kot pravi. Prve volitve je dobil s pomočjo "čezmejnih" hercegovskih glasov, druge z izdajo nekaterih strank, ki so pred volitvami sklenile koalicijo s SDP. Sploh pa ni res, da se umika iz politike, da bi v miru okopaval vinograd nekje v Dalmatinski Zagori. Omislil si je položaj "častnega predsednika" HDZ, zadnji hip kadrovsko premešal vrh stranke in ministrske položaje ter si tako zagotovil nadaljnji vpliv na stranko in vlado. Le da odslej za napake ne bo več kriv on.