***

Predsednik Charles: Zakaj me ljudje ne marajo?

Predsednikov svetovalec Archer: Ker ste še vedno tukaj.

David Mamet: November

***

Rezultat, kakršen se nakazuje, ni bil tisto, kar smo želeli, in ni tisto, zaradi česar je Slovenija šla na predčasne volitve.

J. J. opozori, da so ljudje napačno volili.

***

Sloveniji se obetajo predčasne volitve pred koncem mandata. Žal.

J. J. napove, da že ima zdravilo za napačno izbiro.

***

Obrat je na videz podoben tistemu z zadnjih volitev. Janša v zadnjem trenutku izgubi že dobljene volitve. A to je le zunanji videz. Jeseni 2008 je Janša trdno držal svoje vodilne odstotke, a se je zadnji trenutek prebudila levica in reaktivirala levoliberalno volilno telo. Deprimirane stranke in njihove volilce je namreč predramilo skupno srečanje z nekdanjim predsednikom Kučanom in županom Jankovićem na ljubljanskem Tromostovju. Ankete so pred tem napovedovale udobno zmago Janševe SDS, a je levica v fotofinišu dohitela in za las prehitela SDS, NSi pa je izpadla iz parlamenta. Obrat je takrat zaznala le agencija Ninamedia v Mladini, ki je ignorirala takrat veljavno nesmiselno zakonsko določilo, da se v zadnjem tednu pred volitvami ne sme delati javnomnenjskih napovedi. S tehniko sukcesivnega merjenja (tako imenovani tracking poll) je izmerila nedvoumen trend in obrat v zadnjih treh dneh pred volitvami (http://www.starina.si/volitve/ dnevni/zadnja-meritev-sd-30-50-sds-26-50/). Če je takrat SD hipno prehitela Janševo SDS, je tokrat šel v zadnjih dveh dneh trend nekoliko drugače. Po eni strani se je mobiliziralo levoliberalno volilno telo (kar se vidi v visoki volilni udeležbi tradicionalno levoliberalnih volilnih enot), po drugi strani pa je Janša stopil dohitevajočemu Jankoviću močno nasproti. Menim, da se je v veliki, morda celo največji meri porazil sam. Se ustrelil v koleno. SDS je bila edina stranka tokratnih volitev, ki je igrala umazano predvolilno kampanjo. Prav nobena druga stranka tega ni počela. Virant si bo izkušnjo zapomnil do konca življenja. In na koncu se je Janši kot bumerang vrnila metoda kampanje, ki jo je sam izbral in sam forsiral. Lahko bi rekli, da se je po nesreči ustrelil z orožjem, ki ga je nabijal za druge. Doletelo ga je namreč to, kar so pred njim prestregli tudi protikandidati (zlasti Virant in Janković), in v nasprotju z njima, ki sta šla bolj ali manj hrabro v soočenje z obtožbami, je sam pobegnil. Kaj razume volilec ob sprenevedanjih o tem, kdaj, če sploh kdaj, bo razgrnil račune, pogodbe itd.? Veliki vojskovodja pobegne iz strelskega jarka pred usodno bitko! Seveda to ni zmedlo trdnega jedra vernikov, je pa odvrnilo vse tiste, ki bi negoreče dali glas za spremembo. A kako naj dajo glas tistemu, ki ne upa prevzeti odgovornosti; ki beži pred soočenji. Seveda so bile še druge stvari. Kako dati mandat tistemu, ki se norčuje iz pravne države, ki zganja norčije na procesu, ki je le eden od istovsebinskih procesov v treh različnih državah?

No, vseeno je do zadnjega kazalo dobro. Če odmislimo nekatere banalne projekcije, ki so izkazale neverjetno prednost (denimo FUDŠ kar 16,8 odstotka!), so tudi tradicionalno najbolj zanesljive projekcije, ki so bile objavljene v medijih v primerljivem času, namerile veliko prednost SDS pred PS: Mediana za TVS 10 odstotkov, Delo Stik za Delo 9,4 odstotka in že nekako tradicionalno najboljša Ninamedia za Dnevnik 8,1 odstotka. No, vse so sicer pravilno napovedale vstop strank v parlament in solidno njihovo relativno moč. Zakaj torej ne tudi razmerja med prvo in drugo? Je pa spet metoda sukcesivnega merjenja, ki ga je v sodelovanju z Ninamedio objavila Mladina tik pred volilnim molkom, napovedala, da je "totalen obrat možen" (http://www.mladina.si/ 107295/koncna-volilna-napoved-mladine-in-ninamedie-zadnji-dan-mocan-padec-sds-jankoviceva-lista-in-sd-nav/), da je prišlo do mobilizacije volilcev na levici na eni strani in do razpada zaupanja v Janšo na drugi. V natančnem pregledu tridnevne datoteke se je pokazalo, da je imel zadnji dan (v petek) Janković že občutno prednost. Vse drugo je znano. Janša se je sicer medtem naučil, da je treba zmagovalcu čestitati. Pred tremi leti tega ni zmogel. Je pa Janša vseeno še vedno Janša. Ko so se glasovi še šteli, je napovedal predčasne volitve. Češ, parlament je preveč fragmentiran. Če bi zmagal Janša, pa ne bi bil? Bomo videli, kaj bodo naredili v stranki SDS. Sledili ponovnemu rušenju države ali bodo rušili liderja, ki je večni luzer. Samo enkrat je s prijaznim obrazom pred volitvami dosegel zmago. A kakor koli. Predmoderna mobilizacija na rušenju, podtikanju, falsificiranju, iracionalnem generiranju vojne z urbano Ljubljano se očitno ne obnese. To se je pokazalo že na prejšnjih volitvah. Potrdilo se je na referendumu o arbitražnem sporazumu in se je v velikem formatu pokazalo tudi zdaj. Paradoksalno, če bi pomladna opcija postavila na čelo Viranta, bi v nedeljo odpirala šampanjce in ljubljanski župan zelo verjetno sploh ne bi šel v tekmo. A ljubši od zmage jim je bil medijski zakol rosnega, a resnega konkurenta Janezu Janši, ki je načelno sprejemljiv onkraj strelskih jarkov.

To ne pomeni, da je zgolj Janša izgubil volitve. Tudi Janković jih je v šokantno kratkem času dobil. Nihče ni zares verjel (tudi podpisani ne), da lahko s svojo žepno ekipo iz ljubljanskega mestnega tima v nekaj tednih organizira mrežo, ki ni zmagovala samo v Ljubljani, ampak tudi na periferiji. Denimo, Peter Vilfan je gladko zmagal v Kanglerjevem gnezdu in za seboj pustil Milana Zvera iz SDS. In predvsem bo imel Janković ne glede na razplet koalicijske aritmetike trajno zadoščenje. Premagal je Janšo ter hkrati tudi TVS in Pop TV. Zdi se, da je bil prvi celo manjši zalogaj kot oba medija.

A v senci velikega osmoljenca je ostalo kar nekako spregledano, da je velik poraženec teh volitev tudi politična levica dosedanje konstelacije. Obe frakciji nekdaj velike LDS sta ostali zunaj parlamenta. Kresalovi je uspelo nagovoriti vsega 143 volilcev, Gregorju Golobiču še manj (102). A prav nič več razlogov za zadovoljstvo nima SD, ki ji je uspelo nagovoriti trikrat manj volilcev kot leta 2008. Zmaga personalne liste Zorana Jankovića ne more reševati problemov politične levice na mestu in namesto nje same. Sedanji nepričakovani poraz favoriziranega Janše je zgolj predah. Predah za razpadlo levico. Čas, da se prešteje mrtve in žive ter napravi načrt, kako in s kom naprej. Prav veliko časa nimajo. Tudi če Janševa ulica ne bo mogla izsiliti predčasnih volitev, so naslednje volitve pred durmi. Kot vedno.

A ključno sporočilo teh volitev je, da volilci kaznujejo tiste, ki sejejo razdor, ki strastno brskajo po preteklosti, ki obsedeno producirajo paranoidne zgodbe o zarotah, sabotažah, velikih pokih itd. Da si ljudje želijo normalizacijo dežele.

Prenaporno je živeti z nekom, ki mu je boj počitek. Izredne razmere pa normalno stanje.