Z velikim zanimanjem sem prebral, da so naši v treh zaporednih napadih v severnem Pakistanu iz zraka ubili petdeset pripadnikov mreže Hakani, ki je v zavezništvu s talibani in povezana z Al Kaido. Hakani je zdaj naš največji nasprotnik. Ime si velja zapomniti. Do sedaj namreč ni bilo splošno znano, da je mreža Hakani tako sovražno razpoložena do Slovenije in naših zaveznikov.

Ne morem pisati kot očividec, zgodbo povzemam po pakistanskih časopisih. Prva novica v časopisu The Financial Daily iz Islamabada v torek sicer ni govorila o vojni. S ponosom so objavili novico, da je na Dunaju pakistanski delegat pri Atomski agenciji Združenih narodov Ansar Parvez postal predsednik njenega nadzornega odbora. S ponosom so dodali, da ima Pakistan v svojem arzenalu šestdeset atomskih bomb, kar dokazuje njegovo pripadnost modernemu svetu.

Vseh drugih petsto časopisov je imelo na naslovnicah novico, da so letala ekspedicijskega korpusa ISAF zveze Nato izvedla tri zaporedne napade na ozemlje Pakistana in ubila petdeset ljudi. Pakistansko časopisje je vsaj toliko raznoliko kot država in je vseh barv. Ocene, kaj napad pomeni za prihodnost regije, so se razlikovale. Zgodba pa je od zmernih laičnih časopisov skupine Dawn do skrajno konservativnih desničarjev Nawa-I-Wakt enaka. Osrednji časopis Nation je pedantno preštel, da je bilo samo v ponedeljkovem napadu ubitih šest ljudi, enajst pa ranjenih.

V soboto in nedeljo so letala zveze Nato preletela pakistanski zračni prostor in najprej ubila trideset ljudi, potem pa še dvajset. To je bila novost. Do zdaj so Pakistan bombardirala robotska letala brez pilotov, s katerimi upravlja ameriška obveščevalna služba Cia. Poveljstvo Nata v Kabulu je najprej zanikalo, da bi naša letala sodelovala v kakršnem koli napadu. To je običajno. Vsak novinar ve, da lahko objavi napad Nata kot preverjeno novico šele takrat, ko jo poveljstvo trikrat uradno zanika. To pot so jo zanikali samo enkrat. Že v ponedeljek so potrdili, da je do napada prišlo v samoobrambi, ker so uporniki nanje streljali iz Pakistana. Hkrati pa so zanikali, da bi šlo za resničen napad, ker so letala ostala v afganistanskem zračnem prostoru, od koder so na Pakistan izstrelila samo rakete. V tehničnem pomenu besede Pakistana ni napadel Nato, ampak samo njegove rakete.

To bo vzbudilo dobro voljo v Gazi, od koder Hamas na Izrael strelja samo rakete in čez ograjo ne meče več ljudi. Po doktrini zveze Nato Hamas iz Gaze nikoli ni napadel Izraela.

Ampak le dan potem se je pokazalo, da ima Nato bolj agresivno strategijo od Hamasa. V Kabulu so potrdili, da sta dva helikopterja res preletela pakistanski zračni prostor, vendar ga nista kršila. Obstajal naj bi dogovor, po katerem lahko zveza Nato vdira na pakistansko ozemlje, če se počuti ogroženo. Kadar gre za samoobrambo, lahko pripadniki ekspedicijskega korpusa sledijo upornikom na pakistansko ozemlje in tam opravijo z njimi. Takšen je dogovor. Le da je pakistansko zunanje ministrstvo takoj za Natom izdalo svoje poročilo. V njem je zanikalo, da bi med pakistansko vlado in zvezo Nato veljal dogovor o svobodnem prehajanju ozemlja, ampak se morajo operacije zaustaviti na državni meji.

Uradno še nismo dobili nobene slovenske napovedi vojne Pakistanu, vendar smo od sobote v stanju sovražnosti. Vsaj načeloma velja, da če napadeš ozemlje suverene države, si z njo potem v vojnem stanju. V Iraku in Afganistanu se nismo imeli priložnosti proslaviti, Pakistan pa bo junaška zgodba.

Skušnjava, da Pakistana ne bi vzeli resno, je velika. Ampak morda bi bilo za hip dobro premisliti. V resnici je to čisto resna država s 170 milijoni prebivalcev. Ima sedmo največjo vojsko na svetu z milijonom pripadnikov. Smo prepričani, da bo to šlo? Ko imajo poplave, ostane brez strehe nad glavo 20 milijonov ljudi. Če gre presojati po živahnosti časopisja, tam znajo brati in pisati v sedmih jezikih.

Slovenija je del zavezniških sil ISAF, ki so zasedle Afganistan in grozijo, da bodo kopenske operacije razširile tudi na Fato v severnem Pakistanu. Lahko se tolažimo, da tam raje ne bi bili, da bi najraje umaknili svojo vojsko, ker se počutimo, kot da sodelujemo v mirovni operaciji. Sodelujemo pa v vojni. Ali pa je bila tudi vojna za osamosvojitev Slovenije mirovna operacija. V treh dneh je bilo v Pakistanu v vojaških operacijah Nata ubitih toliko ljudi kot na obeh straneh v desetdnevni vojni v Sloveniji.

Položaj bi bilo dobro razjasniti. Slovenski politiki na vprašanje, če je Slovenija v vojni z Afganistanom, odgovarjajo v megleni govorici. "Izpolnjujemo zavezniške obveznosti, ki smo jih sprejeli ob vstopu v zvezo Nato." Za politične potrebe ta stavek zadošča. Še posebno, ker je bila odločitev potrjena z referendumom. Če bodo šle stvari kdaj narobe, noben politik ne bo rekel, da je državo potisnil v vojno zaradi osebnih ambicij ali fantazij o svoji veličini. Ampak vsaj jasno govorico o položaju, v katerem smo se znašli, bi si morali prisvojiti.

Če ne zaradi drugega, zaradi lastne varnosti. Prej ali slej bo treba koga ubiti. Kaj bomo rekli vojaku, ki bo izpraznil šaržer v nekoga v državi, kjer ne zna jezika? Da je junaško izpolnjeval zavezniške obveznosti in spoštoval referendumsko odločitev?

Resnično si želim, da se nobenemu slovenskemu vojaku nikoli nič ne zgodi in da se bodo držali zadaj. Spomenika, na katerem bi pisalo: "Padel za izpolnjevanje na referendumu potrjenih zavezniških obveznosti," človek res raje ne bi videl. V neposredni bližini Afganistana je še pet držav, ki jih je mogoče napasti, ker predstavljajo grožnjo Evropi. Pakistan je zdaj tarča intenzivnih napadov, ker naj bi od tam pripravljali teroristične napade na evropske prestolnice kot odgovor na zavezniško ofenzivo v Afganistanu. Poveljnik naših, general David Petraeus, pa že po tihem podpira poskuse talibanov, da bi z vlado v Kabulu navezali stike in sklenili mir. Z malo sreče bo mula Omar naslednje leto dobil skupaj s Hamidom Karzajem Nobelovo nagrado za mir, mi pa se bomo vpraševali, kako to, da smo se znašli v Quetti, od koder streljamo na Iran.

Naslednjič, ko bomo sprejemali referendumske odločitve, bo treba zelo natančno prebrati droben tisk zavezniške pogodbe.