Pa pravi medved: "Ko jaz zagodrnjam, se vznemiri ves gozd."

"Ah, kaj bi to," mu odvrne lev. "Ko jaz zarjovem, se strese vsa džungla!"

"Če pa jaz samo kihnem, zgrabi panika ves svet," še sam malce preplašen zakruli prašiček.

Pozabite na podnebne spremembe, vojno v Afganistanu in Iraku, pirate ob somalijski obali, mrtve iranske protestnike in pobite Palestince. Svinjska gripa je tista, ki je zaznamovala leto 2009 tudi po tem, ko se je po državno zaukazanem pokolu nedolžnih prašičev v Egiptu večinoma preimenovala v bolj brezosebno H1N1. Teorije o tem, iz katerih laboratorijev je ušla oziroma kateri zarotniki so jo sproducirali, še vedno dobivajo nove razsežnosti, k čemur je pripomogla tudi svetovna zdravstvena organizacija z objavljanjem alarmov najvišje stopnje. S pomočjo prašičjega kihanja pa se je s precejšnjimi mukami skotila ameriška zdravstvena reforma - edino, kar ima za pokazati novi ameriški predsednik po prvem letu vladanja. Američanom lahko država seže v žep ali pa jim krati svoboščine (o tem malo pozneje), če jih pred tem ravno prav prestraši. In 50 milijonov ljudi, ki živi mimo zdravstvenega sistema in se zanaša na mehiške lekarnarje, je 50 milijonov tempiranih bomb, ko jih zgrabi kakšen pandemični virus. Zato ameriški ministrici za zdravstvo Kathlen Sebelius ni treba izvajati posebne marketinške akcije, da spravi v promet okoli 250 milijonov odmerkov oziroma dvanajstino napovedane svetovne enoletne proizvodnje cepiva za novo gripo. V manj kot treh mesecih pravkar minulega leta se je po podatkih ameriškega centra za nadzor bolezni (CDC) proti novi gripi cepilo več kot 60 milijonov Američanov, torej petina prebivalcev, do pomladi pa naj bi zavihali rokave kar dve tretjini Američanov. Slovenci smo ob svinjski gripi očitno precej manj zaskrbljeni oziroma prestrašeni. Tako se je do konca lanskega leta proti novi gripi cepila le dvajsetina oziroma 100.000 Slovencev in se bo moralo ministrstvo za zdravstvo poleg pompoznega spremljanja vsake smrti, povezane s H1N1, spomniti še česa, da bo v promet spravilo 800.000 Miklavčičevih odmerkov, za katere so šli milijoni evrov.

Do konca lanskega leta je svetovna zdravstvena organizacija (WHO) zabeležila primere svinjske gripe v 208 državah in čezmorskih ozemljih, kot se sodobno imenujejo preostanki kolonialnih posesti po svetu. Tako rekoč v vsakem kotičku planeta. Ker je preventiva zajela kakšen odstotek svetovnega prebivalstva, je manj kot 13.000 smrtnih primerov številka, ki utemeljuje sume, da je bila vsa panika nepotrebna. WHO ne zbira podatkov o siceršnjih smrtih zaradi gripe, zgovoren pa je podatek, da je samo v ZDA v zadnjih dveh desetletjih zaradi "navadne" gripe povprečno umrlo okoli 42.000 ljudi na leto. In kaj je ta številka proti milijonom otrok med prvim in petim letom življenja, ki jih vsako leto umre zaradi podhranjenosti in pomanjkljive zdravstvene oskrbe. Ko so Združeni narodi septembra objavili "veselo" novico, da je ta številka padla pod devet milijonov (9,000.000), je šla mimo nas povsem neopaženo, prašičje kihanje pa je predstavljalo udarne televizijske novice in mastne naslove na prvih časopisnih straneh...

Tako kot neki 23-letni nigerijski bogataški mulec, ki si je za božič malce osmodil moda. Ker se je hotel odmevno razstreliti, je izbral ameriško letalo nad ameriškimi tlemi. Večina dandanašnjih samomorilskih napadalcev to počne samo še statistično. Tako da brezosebne statistike mrtvih civilistov v Iraku, Afganistanu in Pakistanu beležijo dnevno za kakšno čezoceansko letalo mrtvih, ne da bi se kdor koli sploh še spraševal, kako je to mogoče in zakaj ni poskrbljeno za njihovo varnost.

Abdulmutalab se je skozi vso po 11. septembru 2001 postavljeno protiteroristično varnost sprehodil kot vroč nož skozi maslo. Njegov oče ga je šel sam zatožit nigerijskim oblastem in obveščevalni agenciji Cii, po predalih ameriškega nacionalnega protiterorističnega centra pa se je poleg tega valjal zapis prisluškovanja, da Al Kaida iz Jemna pošilja proti ZDA na novo šolanega samomorilskega nigerijskega bombaša. Ali je bil ves varnostni sistem uspavan ali pa je neučinkovit. Pravega odgovora seveda ne bomo dobili, ker ga nihče ne išče, saj je očitno ves Zahod komaj čakal, da nekdo "kihne" in da lahko sproži novo paniko, ki bo dokazala nadaljnjo globalno pandemičnost terorizma in nujo po novih preventivnih in zdravilnih odmerkih kratenja človekovih svoboščin.

Ko gre za nevidne viruse in gospo s koso, ki ti lahko povsod neopažena diha za ovratnik, je neutemeljen, a pogosto paničen strah razumljiv. Še posebno v nevarni mešanici medijev in politike, ki ga radi sejejo. Ko gre za terorizem, je izguba elementarnega zdravega razuma težje razložljiva, neutemeljenega oziroma paničnega strahu ter posledično ravnanja pa je kljub temu mnogo več. Namenoma sem v različnih družbah sprovociral pogovor na to temo in prišel do (skorajda pričakovane) ugotovitve - da je cepljenje proti novi gripi za veliko večino brez zveze (cepivo ni niti dobro preizkušeno, nova gripa je še manj nevarna kot stara, z njo se absolutno pretirava), tako rekoč vsak pa se je pred vstopom v letalo pripravljen vsestransko razgaliti, ker se šele potem počuti varnega.

Zanimivo! Od 11. septembra 2001 je ves posodobljen in iritirajoč varnostni sistem v letalskem prometu razkril eno precej dvomljivo zaroto v Veliki Britaniji, hkrati pa zgrešil edina dva terorista (enega z eksplozivom v čevlju, drugega z njim v spodnjicah), ki so ju nato ukrotili potniki. V istem času so našteli skoraj 1300 letalskih nesreč z okoli 10.000 mrtvimi. Na to pomislite, ko boste imeli na kakšnem letališču prst v danki, kajti za PETN iz Abdulmutalabovih spodnjic bi se našlo dovolj prostora tudi tam.