S pomočjo računalnika je po besedah Kamnarjeve mogoče ugotoviti tudi, v katerem obdobju je imela posamezna oseba omogočen dostop.

Po poročanju Dela so namreč viri blizu ljudi, ki so sodelovali v interni preiskavi, razkrili, da je do julija 2009 obstajala zelo verjetna možnost odtujitve posnetkov, ki so bili kasneje objavljeni na spletnem portalu YouTube, s programom Spectiva. Dostop do tega programa je bil po pisanju Dela zelo omejen, dva človeka iz vrha prejšnje vlade, ki sta ga uporabljala in sta lahko od doma neposredno spremljala seje vlade, pa sta po podatkih časnika že identificirana.

Generalni sekretar vlade Janeza Janše Božo Predalič je zatrdil, da nima informacij o tem, kdo bi lahko imel dostop do programa. Vodja slovenskega centra za obravnavo omrežnih incidentov SI-CERT Gorazd Božič pa je dejal, da bo zanimivo slediti, kdo in kdaj je ta program namestil, kam so odtekale informacije in kaj se da iz določenih shranjenih podatkov oz. omrežne komunikacije še ugotoviti. Sam sicer še nima izkušenj s programom Spectiva. SI-CERT je sicer kot del javnega zavoda Arnes za vlado tudi dosegel umik posnetkov s spleta, je pojasnil Božič.

Na podlagi leta 2010 podpisanega sporazuma namreč opravljajo naloge odzivanja pri računalniških incidentih na omrežjih državne oziroma javne uprave, umik objav posnetkov, ki so v lasti slovenske vlade, na portalu pa so dosegli tudi s sklicevanjem na ameriške predpise o varstvu avtorskih pravic, pojasnjuje strokovnjak. V preiskavi o tem, kako so posnetki sploh prišli na splet, pa SI-CERT ne sodeluje, čeprav so svojo pomoč ponudili, saj imajo kontakte pri ameriških organih pregona, je še dodal Božič.

Možnih več odjemnih mest

Vlada se je sicer na četrtkovi seji seznanila s poročilom generalnega sekretariata vlade o objavi posnetkov sej vlad na portalu YouTube. Iz poročila izhaja, da vlada ne more natančno ugotoviti, kdo je odtujil in objavil posnetke, zato bo počakala na izsledke pristojnih organov pregona. V poročilu generalni sekretariat vlade ugotavlja, "da je možnih več odjemnih mest in različnih načinov prenosa posnetkov izven generalnega sekretariata vlade, vendar je iz kakovosti objavljenih posnetkov in nekaterih drugih značilnosti posnetkov mogoče z veliko verjetnostjo trditi, da so bili posnetki sej vlade odtujeni po tem, ko so bili primerno obdelani v snemalnici".

Posnetki delov sej vlad so bili na portalu YouTube objavljeni 3. decembra lani, na sejah pa so bila med drugim obravnavana tudi gradiva z oznakami zaupnosti. Ker je obstajal sum storitve več kaznivih dejanj, je generalni sekretariat vlade štiri dni pozneje na pristojno okrožno državno tožilstvo podal kazensko ovadbo zoper neznanega storilca ter o dogodku obvestil upravo kriminalistične policije in Urad za varovanje tajnih podatkov. Vlada je posredovala tudi pri upravljalcih portala YouTube in po šestih dneh dosegla, da so bili posnetki umaknjeni s portala. Še isti dan so bili sicer objavljeni še enkrat, ponovno pa umaknjeni po še eni intervenciji vlade.