Grki so včeraj nepričakovano glasno sporočili trojki upnikov, da imajo dovolj nadaljnjega zategovanja pasu in da podpirajo politiko premierja Aleksisa Ciprasa, ki je včeraj slavil nepričakovano veliko zmago. Po polovici preštetih glasov so rezultati kazali, da je več kot šestdeset odstotkov volilcev podprlo zavrnitev varčevalnega predloga Mednarodnega denarnega sklada (IMF), evropske komisije in Evropske centralne banke, ki ga je Cipras junija pometel s pogajalske mize, potem pa o tem presenetljivo sklical referendum.

Prav nobena anketa ni napovedala takšnega rezultata. Druga za drugo so kazale kvečjemu nekaj odstotnih točk razlike med zagovorniki in nasprotniki sprejetja ponujenih pogojev, ki bi pomenili nadaljnje klestenje pokojnin najrevnejšim in višje davke. Zaradi tega je zmaga Ciprasa še večja, prav tako pa pogajalski mandat, ki ga med vkrcavanjem na letalo proti Bruslju nosi skupaj s finančnim ministrom Janisom Varufakisom. In zaradi tega so včeraj na osrednjem trgu Aten nasprotniki predloga trojke še bolj zavzeto vihrali z zastavami na shodu v središču mesta.

Že danes pa grško vlado in prebivalce čaka nova realnost, ko bo treba začeti izpolnjevati obljube o ponovnem odprtju bank in o hitri sklenitvi dogovora s trojko, ki je pred referendumom napovedovala, da bo v primeru zmage nasprotnikov njenega predloga Grčijo spravila na pot izhoda iz evroskupine. Tudi zaradi tega so Grki včeraj na voliščih izražali prepričanje, da se jim ne glede na razplet referenduma ne obetajo nič boljši časi. Grška vlada je v prvem odzivu na rezultate ocenila, da ji dajejo mandat, da v pogajanjih brani svoja stališča ter da ne pomenijo zavračanja dialoga s trojko. Vodja socialistov in demokratov v evropskem parlamentu Gianni Pittella pa je dejal, da je napočil čas za končanje sebičnosti in za pogajanja na temelju solidarnosti.

Na volišču v predelu Aten Kolonaki je včeraj opoldan vladala resnobnost. Ljudje so v učilnicah, spremenjenih v volilne enote, drug za drugim tiho stopali za modro zaveso. Na lističu z zapletenim vprašanjem in preprostima odgovoroma »ne« in »da« so izrazili svoje mnenje o varčevalnem predlogu trojke, kuverto z glasovnico vrgli v veliko prozorno skrinjo sredi sobe in brez prevelikih besed odkorakali ven. Ni šlo samo za spoštovanje volilnega molka. Resnobnost je bila tudi posledica ocene praktično vseh vprašanih: da se bodo za Grčijo ne glede na izid nadaljevali težki časi.

»Ne moreš z državo igrati ruske rulete«

»Mislim, da je skoraj vseeno, ali bo zmagal tabor da ali tabor ne. Ne vem, kaj je hujše. Obe možnosti sta izredno slabi; gre pravzaprav samo za to, kje kdo vidi manjše zlo. Govorimo da ali ne nečemu, kar sploh ne obstaja,« je rekel George, misleč na to, da je trojka predlog, o katerem so se izrekali, uradno umaknila. Volilka Helena se je strinjala in dodala, da jo skrbi polariziranost družbe na dva tabora. »Prav nobene razlike ni med da in ne. V vsakem primeru se bomo pogajali naprej. So pa z referendumom družbo razklali. To je dramatično, saj so se ljudje začeli prepirati s sosedi, prijatelji, družino. To je nevarno. Ne moreš se z državo igrati ruske rulete. In ne vem, ali bo jutri kaj drugače, škoda je že storjena,« je rekla.

O tem, kakšne bodo posledice rezultata referenduma, bodo več povedali naslednji dnevi in tedni. Novinarka grške televizije Skai TV Katarina Kristofilidou zatrjuje, da razklanosti družbe na daljši rok ne bo in da gre bolj za posledico razprav, ki potekajo na družabnih omrežjih. »Ne vemo, kaj se bo z nami zares zgodilo. Grška ekonomija je po petih letih uničena. Mnogi nimajo česa izgubiti, skoraj dva milijona je brezposelnih, nimajo denarja, nimajo prihodkov. Zaprtje bank in omejitev dviga na bankomatih jih sploh ne brigata, ker nimajo denarja. Na drugi strani se mnogi, ki delajo v zelo težkih razmerah in za to dobijo štirideset odstotkov nižje plače kot prej, bojijo izgubiti še tisto, kar imajo,« je ocenila.

Grško upanje, da je šlo le za strašenje

Ekonomist Vagelis Agapitos pravi, da volilci rezultata referenduma ne bi smeli jemati kot nepomembnega, češ da ni nobene razlike, v vsakem primeru bo, ne glede na rezultat, še naprej enako slabo. »Če referendumskemu ne sledi še ne Evropske unije, se lahko zgodi, da bo Grčija ostala brez evra,« je komentiral prevladujoče izjave volilcev.

Grki bodo zdaj čakali, ali bo premier Aleksis Cipras izpolnil obljubo, da se to ne bo zgodilo, da bodo že jutri odprli banke in v dnevu ali dveh s trojko sklenili nov, ugodnejši dogovor. Pričakovati je sicer, da imajo tako v Bruslju kot v Atenah pripravljene scenarije za včerajšnji razplet, čeprav bo trojka morda presenečena nad stopnjo podpore zavrnitvi njenega predloga. Različne scenarije je preigravala tudi grška policija z okrepljeno prisotnostjo na ulicah prestolnice, kjer je v zadnjih letih varčevanja že prihajalo do nasilja. Po zaprtju volišč ob sedmi uri zvečer so se v središču mesta začele zbirati večje skupine ljudi. Nekateri so dvignjenih rok in z vzklikanjem pozdravljali delne rezultate, ki so kazali, da je presenetljivo velika večina Grkov Bruslju, Berlinu in drugim prestolnicam sporočila, da ima zategovanja pasu dovolj. Drugi so zgolj opazovali vihranje grških zastav, ki so napovedovale spontano zborovanje na trgu Sintagma, kjer je Cipras pred dvema dnevoma Grkom sporočil, naj rečejo ne poniževanju, včeraj pa očitno slavil veliko zmago. Verjetno bo že danes sporočilo volilcev prenesel Mednarodnemu denarnemu skladu, Evropski centralni banki in evropski komisiji ter skupaj z drugimi Grki upal, da so bile njihove grozeče izjave o grški izključitvi iz evrskega območja v primeru referendumskega ne bolj del taktike strašenja Grkov kot pot, ki jo bodo zdaj v resnici ubrali.